Eurovision 2011: Rikthehet Dana International, transexualja qe do te perfaqsoj Izraelin

Ishte fundivi i viteve 90, me sakte ishte viti 1988 kur nje kengetare izraeliane beri per vete publikun e eurovision, dhe triumfoi me kengen Diva. Ajo quhej Dana International, dhe ishte hera e pere qe nje kengetare transeksuale prezantohej ne skenen e nje evenimenti kaq te rendesishem per publikun europian.

Kan kaluar me shume se 10 vite, dhe Dana do te provoj te ngjithet ne skenen e Eurovision per te perfaqsuar serisht Izraelin me 14 maj ne Dyseldorf (Gjermani).

Ju kujtojme gjithashtu se ne kete edicion Shqiperia do te perfaqsohet nga Aurela Gaçe me “Kenga Ime”, nje kenge qe edhe pse nuk duket ne nivelin e kengeve te Eurofestivalit, mund te themi me plote bindje se eshte kenga qe do te prezantoj me se miri (krahesuar me kenget qe kemi derguar deri me sot) muziken tone ne kete spektakel.

Per nostalgjiket me poshte do te gjeni edhe videon e Diva

{qtube vid:=-OpeR2XJavc}

Per kuriozet, kjo eshte kenga e Eurovision 2011

{qtube vid:=frfGcWLB0ac}

Lini një Përgjigje

Scroll to Top