Miss Trans Albania

Miss Trans Albania e shtune 15/02/2020 ora 20:00

Te dashur miq, Kemi kenaqesine t'ju ftojme ne edicionin e katert te MISS TRANS. Te shtunen ne oren 20:00 ne Tulla Culture Center, ju pret nje nate e paharrueshme me performanca nga 12 bukuroshet e talentuara nga Shqiperia dhe Kosova. Prezantojne eventin dy divat e komunitetit trans ne Shqiperi: Kleandra & Hirushja

Nis në 18 dhjetor linja e këshillimit online SOS LGBT

Nga dita e hënë (18 dhjetor 2017) do të nis shërbimin linja e parë e këshillimit online për personat LGBTI dhe familjarët e tyre. SOS-LGBT është një platformë që ofron këshillim profesional mjekësor dhe psikologjik si dhe këshillim prindëror për çështjet e coming out (dalja hapur), shëndetit seksual, diskriminimit, bullying apo shqetësime të tjera nëpërmjet tre formave:

Si të kontaktosh me stafin e Gay Albania

Nëse ke probleme me profilin, dëshiron të bashkëpunosh me stafin tonë, të reklamosh në portal ose thjesht dëshiron të sugjerosh diçka, nund të na shkruash në Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.

Si është të jesh LGBTI në Shqipëri? Plotëso sondazhin

Pyetësori në vijim ka për qëllim të masë realitetin e jetesës së personave LGBTI në Shqipëri, duke përfshirë fusha si arsimi, punësimi, dhuna, qasja në shërbime etj. Ky është studimi më i madh i zhvilluar njëkohësisht në Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kroaci, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi, Serbi dhe Slloveni.

Gay Albania - Faqja

Më vonë do të shkruajm diçka, por nderkohe mund te na shkruash ne info @ gay.al

Spoti shqiptar i nje familjeje lezbike me fëmijë

Aleanca LGBT dhe ProLGBT, dy organizatat kryesore për të drejtat e komunitetit LGBT në Shqipëri kanë prodhuar një spot televiziv në kuadër të Ditës Ndërkombëtare për Familjen (15 maj) dhe në kuadër të Ditës Ndërkombëtare Kundër Homofobisë (17 maj).

Alliance Against Discrimination of LGBT Peolpe!

Aleanca LGBT is an Albanian non-governmental organization that envisions a free, open and equal Albanian society that embraces diversity and is inclusive of people of all sexual orientations and gender identities. Aleanca LGBT had been created by a group of LGBT young people who had been working as volunteers this past three years to change the reality for LGBT people in Albania. Aleanca during this time has been organizing regular community events.

Community and capacity building
Facebook group, website(www.aleancalgbt.org), community events (discussion groups, movie screenings, parties, woman football team, the book club, English courses, cooking courses, young people from the community can use the space to create their own activities, radio show etc),

Awareness Raising
Public lectures, public movie screenings, cooperation with the media (TV and radio program appearances, individual interviews, article publications, press releases), translation of relevant materials (international reports, articles on sexuality and homophobia, health issues etc), informative leaflets and poster distribution International Day Against Homophobia, International Day Against Aids etc).

Advocacy and Lobbying
Networking with other human rights organizations/groups, meetings with public officials and the international community (US Embassy, Dutch Embassy, German Embassy, and European Commission), public activities to promote the adoption of the Anti-Discrimination Law by Parliament (articles, press releases, meetings etc).

Since march 2009, the Alliance operated in creating an agenda with concrete daily activities that serve as a backbone for the community to stay together and further empower the LGBT persons in Albania.

Info Kontakt: +355.696403576 Vod Club!

Dashuri ne kohen e koleres

Historia ime nis ne kohen kur ishim teper te privuar, nga deshirat dhe prirjet tona ,ndonese te fshehura por dhe te deshiruara. Sapo isha diplomuar per agronomi dhe isha caktuar te punoja ne rrethin e Pukes.behej fjale per vitin 1988. isha nje djale rreth 24 vjec dhe merrja me vehte rinine e moshes te kryeqytetit. mikpritja ishte e ngrohte ne fshatin K.. ku do punoja dhe krijova nje strehez te mire per te jetuar. Ditet kalonin dhe une kisha krijuar miqesi me banoret,por dhe tundohesha nga femrat beqare te atij fshati, ndonese per te mos krijuar iluzione kisha hapur lajmin se isha i fejuar. te djelave para shtepizes ku jetoja teper e kendeshme per ate kohe, meqe kisha nje lendine mblidheshin djemte e fshatit dhe loznim futboll. une nxirrja radion Iliria ne dritare dhe degjonim ndeshje futbolli ose kenge te muzikes shqiptare.{pub}Vini Re!!! Vetëm anëtarët e regjistruar mund ta lexojnë vazhdimin e këtij tregimi{/pub}
{reg} Ne njeren nga kto dite me beri pershtypje nje djale i imet por simpatik qe nuk ishte futur te luante futboll por qendronte prane radios qe ishte ne parvazin e dritares dhe po me veshtronte dhe sa here shikimet tona kryqezoheshin me buzeqeshte. Mbaroi loja dhe te gjithe po shperndaheshin neper shtepite e tyre. Tek po merrja radion te hyja mbrenda per te bere nje dush te stilit me kanace, shoh se djali me afrohet dhe me pershendet. Me miresjellje prezantohet me emrin Jani dhe une i them emrin tim Lenci. me tregoj se punonte ne minieren e bakrit tek fabrika ne Fushe Arres dhe kishte 6dite pushim sepse ishte temperature,gje qe ne maj tmoti ishte me luhatje. Me dukej djale me edukate dhe me beri shume pershtypje. Qendrum pak jashte dhe po me tregonte per jeten e tij, se ishte 21 vjec dhe vazhdonte shkollen e nates ne F.Arres.Me terhiqte ky djale dhe bisedat fillova t'i beja me provokime rreth seksit per femra,por qe ai nuk kishte interes sepse sipas tij nuk jane te emancipuara. dukeverejtur menyren e shikimit tij vendosa te ndryshoj bisede dhe te provokoja ate se si ja bente perte plotesur boshllekun seksual. mundohej te justifikohej dhe te sillte biseden ne menyre konfuze,por qe nuk po i gjente fillin. skuqja ne fytyre dhe fryerja nen pantallona e penisit tij nuk me shpetuan. nuk dija si te veproja se ishte nje inisiative e re per mua dhe aq me teper per ate qe nuk kisha asnje informacion,por qe behej fjale per nje zone malore qe ishte teper per te menduar nje skene sexi aq me teper me nje mashkull. Megjithateperdora instiktin per te provokuar dhe itregova se do bej nje banjo, ndersa atij i thashe te futej tek dhoma e gjumit te me priste se do pinim nje kafe pastaj. Me qellim lashe peshqirin tek dhoma ku do rrinte Jani dhe po beja dushin primitiv te asaj kohe. gjate dushit penisi im ishte ne ereksion dhe ne momentin e perfundimit i them Janit nese mundej te me binte peshqirin. erdhi me peshqir dhe kur me pa hapi syte dhe po qendronte tek dera banjos pa levizur dhe po me admironte. ne kte moment kapi situaten dhe i them do me japesh peshqirin apo do vish dhe ti te bejme banjo bashke. ai per habine time me tha,vertet dhe nuk vonoj por filloj te zhvishej duke i hedhur rrobat kuturu dhe ndodhej para meja nudo. peniset tone ishin bere dru,nuk durova por e afrova afer dhe fillova ta puthi me pasion. nuk kisha puthur kurre mashkull ne buze por puthja me te ishte e vecante dhe teper eksituese. ai filloj te me puthte gjith trupin deri sa u ul ne gjunje dhe filloj te ma marri me goje. Oh cfare kenaqesie. Bente thithje te penisit dhe pastaj u fut poshte shaleve te mia dhe me guduliste vrimen me gjuhe. nuk po duroja dot dhe per te larguar derdhjen e spermes time fillova te bej ndrimin e roleve. pas 30 minutave me puthje dhe thithje pasionante Jani mori penisin tim ne goje si lepirse dhe kerkoj te ja derdhi ne goje.Ah cfare mrekullie ishte.Dolem nga banjo dhe u ulem ne krevat. Detyra ime ishte qe dhe ai te ejakulonte ndaj ja mora me goje por i tregova qe spermen nuk mund ta derdhte ne gojen time. pas disa pompimeve ne goje dhe ledhatimeve qe beja me duar bytheve dhe testikujve te tij ati ju derdh ne doren time. U pastruam dhe po benim nje kafe sa te vinim ne forme per here te dyte. Pas kafes filluam lojen erotike ne cdo pozicion,gishtat kalonin pergjate trupit tij dhe pastaj ne vrimen anale qe te merrte forme per zhvirgjerim. Penisi im ishte ne maksimim ne ereksion ndaj i vura kembet sipr supeve te mija, dhe pasi e laga me peshtyme afrova majen tek vrima.Sado qe e kisha perpunuar vrimen perseri ajo ishte e ngushte.Nuk shquhem per penis te madh por rreth 14cm dhe Jani rreth15cm. sapo koka e penisit filloj te futej brenda degjoja Janin qe renkonte, nuk e kuptoja dhimbja ishte perzier me kenaqesine sepse njekohesisht bertiste me dhemb mpor dhe mos e hiq.Pas nje loje fut e nxirr vrima e mori komplet penisin. pompoja dhe nderronim pozicion deri sa ne damaret e mi vershoj sperma ne tunelin e Janit qe perpelitej nga kenaqesia.Ate nate qendruam deri ne te gdhire me sex dhe ledhatime.Ne mengjes kur po ndaheshim ftyrat tona tregonin se nje mrekulli e tille do vazhdonte per sa kohe une do qendroja te punoja ne ate zone malore.

{/reg}

Streha LGBTI Albania

STREHA is the first residential center in Albania to support the LGBTI community in cases of housing emergencies. In November 2015, Streha became an independent NGO (non-governmental organisation). History December 2014 : Streha starts as a pilot project of two LGBTI activist organisations. November 2015 : Streha becomes an independent NGO (non-governmental organisation). October 2017 : Streha starts “Purple Door Project”, helping youth community that we support in distance. “In 2020, Streha will become 5 years old! If you have been a supporter, donor, patron, volunteer or service user, get in touch: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo. Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo. Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo. We want your stories, pictures and involvement in our birthday celebrations!” Impact Why Streha? All LGBTI youth, should not have to choose between a safe home and being who they are. Streha is a concrete service which answers immediately and professionally to emergent needs of LGBTI youth community. Our services include safe housing, accomodation, individual development plans, psycho-social support, group therapy, performing basic skills, career counseling, referrals to specialised services, negotiation for employment, negotiation with families, medical/legal assistance. Here’s how we have helped young LGBTI people facing homelessness, rejection and abuse during years: Supported in distance During these years, our service has been assisting 9 cases in distance, by offering them various services, such as: food packets, house renting support, work guidance, professional formation and psycho-social counseling (after each case’s needs are being evaluated). We have supported more than 50 young LGBTI people during 2014-2017. To find out more about the impact of our work, you can download a copy of our annual report by clicking: Youth engagement programme Residential service program Streha answers immediately to LGBTI youth needs for housing, by assuring safe accommodation in our social residence environments, by fulfilling basic needs, by offering psycho-social counseling, by building stronger life abilities and by offering support for re-integration throughout the further services: “Supporting cases in distance” program Streha has released this program to support LGBTI young people in need, when the reached number goes beyond our residential capacity. These are the individuals who are experiencing different dynamics. If you as a member of LGBTI community have a house to live in and/or are not from 18 to 25, one of our specialized workers will assist you in distance, to ensure your integration in society as an equal individual. “Terrain coordination” program This program aims to identify and refer cases in need, by presenting and offering our service to central/local institutions and by organizing official meetings with LGBTI community. If you’re interested in getting involved in our youth engagement program, write an E-mail: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo. ; Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo. ; Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo. . Partners Streha is supported by individuals and donor organizations, who provide moral, technical or other support. We are thankful to our support partners that helped in establishing Streha: Assist Impact through USAID and Albert Kennedy Trust. Streha attributes much of its success to our supporters, a dedicated and engaged facet of our organisation: ASTREA Foundation, Embassy of the Netherlands, US Embassy, Alliance Against LGBT Discrimination, ProLGBT (United ProLGBT Cause), The Municipality of Tirana, Ministry of Social Welfare and Youth, PlanetRomeo Foundation, ILGA EUROPE, ERA (Equal Rights Association). Research Mentioned by social media and other organizations: Annual report 2015 – 2016: My story | Annual report 2015 – 2016: Annual report 2017: My story | Charity Gala from Streha LGBT ERA – LGBTI | Annual Report 2015-2016 Historia ime |Streha LGBT Agjencia për Mbështetjen i Shoqërisë civile Fletëpalosje Reporter.al Gazeta Telegraf Historia Ime Shqiptarja.com PlanetRomeo Faundation Balkan Insight ERA – LGBTI Historia Ime Campaigns Youth homelessness is one of the greatest threats to LGBTI human rights. Streha is preventing this threat: : By offering a safe shelter for a stable period of time. By offering various services that aim self-empowering and re-integration of LGBTI youth, in order for them to become decent citizens for themselves and our society. By enhancing the society awareness on LGBTI cause./li> Among the most successful campaigns that Streha has organized to accomplish these objectives, we mention our gala evenings: Gala 2015 –The first Gala Evening was held on May 16th at “Rogner” Hotel, with the participation of 122 people, including diplomacy ambassadors, civil society and artists. The first Gala Evening was entitled “One home, Many hearts”. The contributions were used to raise Streha funds Gala 2016 –The second Gala Evening was held on May 20th, at Pallati i Brigadave. The Gala Evening was entitled “Embrace diversity, Support progress”. The given contributions went for LGBTI youth in Streha and LGBTI youth supported in distance. Gala 2017 – The third Gala Evening was held on May 19th, at Pallati i Brigadave. “Embrace diversity, Support progress” was the motto of the third Gala Evening. Participants’ contributions were used to empower homeless LGBTI youth. “Your contribution might make the difference for homeless LGBTI youth. You can donate. Bank transfer: Contact us in our E-mail addresses for more banking details.” Services Streha team has specialists in: : We have a team of Young Ambassadors who have previously been supported by us and now they find themselves successfully integrated in society. We really like to talk and share our knowledge and experience on this cause – therefore we hold different events and activities. We have shared our experience by undertaking several initiatives in local and national levels. Streha has participated in international initiatives to help the worldwide LGBTI community. Consultancy Streha has helped in the enlargement of other Shelters in region. The specialists of Streha’s service in Albania have trained a group of individuals who aspired to open the first Shelter in Macedonia, during March 2017. Vision, mission and values Our vision: The integration of as many as possible LGBTI people, in a free, open, equal and inclusive society for individuals with different sexual orientation and gender identity. Our mission: : Supporting LGBTI youth through multi-disciplinary service programs that will help them in overcoming their family difficulties and society barriers, with the great purpose of being integrated as equal individuals within the society. Our strategic objectives: o Strategic advocacy o Increasing capacities and supporting the LGBTI community o Developing and improving new services o Health and welfare o Education and training o Promoting events and activities for fundraising Our values: o Unique services o Qualified and experienced team members o Respect and assurance towards individuals’ personalities o No discrimination o Integrated and complementary services o Universality o Partnership o Transparency and equity o Empowerment and re-integration Team Streha

Kontaktoni me stafin e Gay Albania

{jcomments off}Përdorni formularin e mëposhtë për të kontaktuar me ne ose na shkruani në info @ gay.al