Lajme

Elton John rrefehet: “Nje ish i dashuri im u vetvra pasi nuk arrinte te pranonte vetveten”

Here pas here sir Elton rikthehet me lajme shume interesante. Jo shume kohe me pare, sic mund ta kujtoni te gjithe,befasoi gjithe boten me nje deklarat ku pretendonte se Jesusi ishte homoseksuale, dhe u desh shume pak qe te plaste skandali. Ndersa tani ndan me lexuesit nje pjese te jetes se tij shume tragjike dhe prekese. Nje ish i dashur i tij, perpara marteses me David Furnish, u vetvra duke u hedhur perpara nje kamioni.

“Vite me pare kisha nje lidhje qe kurrsesi nuk imagjinoja se do te perfundonte ne ate menyre. Ishte nje dhimbje e pafund. Ishte ne nje konflikt kaq te madh midis homoseskualitetit dhe besimit te tij saqe u detyrua ti jepte fund jetes.”

Rocco Siffredi, ereksion perball doktorit

Ne nje show televiziv italian, pornostari Rocco Siffredi tregon per ereksionin e tij te shpesht, problemin e varesis nga prostitutat dhe per dashurine me gruan e tij. Me poshte do te gjeni disa nga pikat te cilat Rocco u mundua te argumentoj gjate “Chiambretti Night”, show ky qe trasmetohet ne rrjetin italian Italia1 (10 mars 2010).

Prostitutat

Rocco shprehet: “Pasi perfundova se punuari, pata nje problem varesie prej prostitutave, ndonjehere edhe 2 – 3 here ne dite, shkoja ne internet, neper revista dhe i kerkoja”

Ereksion tek doktori

Reagon Aleanca LGBT pas protestes homofobike ne qytetin e Lezhes

Në qytetin e Lezhës pamë sot të marshonin disa djem e burra si besnikët mesjetarë të inkuizicionit në një gjueti shtrigash, apo si muxhahedinët me mjekra të zeza e të pista që rrihnin gratë e tyre me gurë në rrugët e Kabulit.

Sado qesharake që dukej pamja e atyre të rinjve dhe sidomos argumenti i tyre se shqiptarët nuk mund të jenë homoseksualë, kjo ngjarje na detyron të reagojmë përmes kësaj deklarate për media. Pasi rasti në fjalë ka një sfond domethënës që shpjegon diskriminimin sot në Shqipëri.

Robert De Niro: “Babai im ishte gay dhe me braktisi”

Robert De Niro, per momentin i zene me riperpunimin e Everybody’s Fine (te gjithe jane ne rregull) e Giuseppe Tornatore, ne biografin e tij te fundit me te cilen merret John Baxter, tregon per nje pjese te jetes se tij e cila i ka shkaktuar jo pak dhimbje. Babai i tij, piktor, ishte deklaruar gay ne vitet dyzete, duke lene te shoqen Virginia Admiral (nena e Robert), edhe ajo artiste dhe poete.

Babai i De Niro i cili vdiq ne vitin 1993 ka pasur shume histori me poetin Robert Duncan, shkrimtarin Tennessee Williams dhe piktorin Jackson Pollock. Keshtu De Niro u rrit dhe u edukua vetem nga e jema, dhe ne moshen 18 vjecare e gjeti veten baba te vet babait te tij, i cili per te kenaqur shijet e veta braktisi te gjithe dhe gjithcka.

E vërteta e Ligjit kundër Diskriminimit

Ligji për Mbrojtjen nga Diskriminimi që shkaktoi për javë të tëra një debat që në fakt i bëri mirë shoqërisë shqiptare, sapo ka hyrë në fuqi, pas botimit në Fletoren Zyrtare. I komunikuar jo saktësisht nga media si një “ligj për homoseksualët”, kjo nismë që në llojin e vet është ndër më të mirat në krahasim me ligjet e ngjashme në vendet e tjera të rajonit, sapo ka filluar “sagën” e implementimit. Dhe nuk është një ligj vetëm për komunitetin gay në Shqipëri, por për këdo qytetar, gay apo jo, që do të diskriminohet për shkaqe nga më të ndryshme.
Organizatat ndërkombëtare dhe ato vendase për të drejtat e njeriut e kanë një sy hapur e një vesh gati për të monitoruar zbatimin e plotë të tij, duke mos u kënaqur vetëm me miratimin e tij.

BigBrother 3: Homoseksualizmi, e vërteta e pathënë

Klodi mban një sekret prej shumë kohësh dhe këtë sekret nuk e di as nëna e vetë pikërisht nga frika e paragjykimeve të cilat janë prezente edhe në ditët e sotme. Arbana shprehet se Klodi ka marrë guximin që të përballet me këtë frikë e të ndajë mendimiet me nënën e vet e në këtë mënyrë edhe sekretin e tij. Ai ka shkruar një letër ku ia drejton nënës së vet. Arbana e fton Klodin në dhomën e rrëfimit që të diskutojë këtë të fshehtë që tashmë po bëhet publike. Për të dhe për banorët e tjerë shfaqet një klip në të cilin tregohet Klodi që lexon këtë letër që nuk mundi t’ia postonte nënës së tij. Që në fillim ai i kërkon asaj që të bëhet e fortë e ta kuptojë, por ajo është i vetmi njeri që mund ta kuptojë e ndaj donte që t’i ndante me të këto emocione e këtë të fshehtë. Ndërsa lexon letrën e dhimbshme, Klodi preket e qan dhe rrëfen se

Scroll to Top