Aleanca LGBT is an Albanian non-governmental organization that envisions a free, open and equal Albanian society that embraces diversity and is inclusive of people of all sexual orientations and gender identities. Aleanca LGBT had been created by a group of LGBT young people who had been working as volunteers this past three years to change the reality for LGBT people in Albania. Aleanca during this time has been organizing regular community events.

Community and capacity building
Facebook group, website(www.aleancalgbt.org), community events (discussion groups, movie screenings, parties, woman football team, the book club, English courses, cooking courses, young people from the community can use the space to create their own activities, radio show etc),
“STREHA” është qëndra e parë rezidenciale në Shqipëri që i vjen në ndihmë komunitetit LGBTI në rastet e emergjencave në aspektin e strehimit.
Ky është një projekt i përbashkët i organizatave: “Aleanca Kundër Diskriminimit të LGBT” dhe “ProLGBT” (Të Bashkuar Pro Kauzës LGBT).
Shkruan nga Athina, Kristi Pinderi
Më poshtë galeria e fotove. Fotot nga Getty Images, Athens Pride, ProLGBT, dhe blogje të ndryshme greke
Në aeroportin e Tiranës munda të ble me nxitim, në momentin e fundit para se të hipja në avion një flamur shqiptar për ta valëvitur në kioskën (periptero) që ProLGBT kishte marrë në paradën gej në Athinë, javën e kaluar.
Andrea Gilbert, drejtuese e “Athens Pride” organizata që zhvillon prej 11 vjetësh paradën gej në kryeqytetin helen përshpëriti e lehtësuar kur pa që flamuri nuk ishte shumë i madh. “Përndryshe, do dukej si një shfaqje nacionaliste”, nxitoi të më shpjegojë ajo.
Por kur në sheshin Klafthmonos në qëndër të Athinës nisën të grumbulloheshin mijëra vetë të cilët do të marshonin atë mbrëmje me ngjyrat e LGBTI, për shqiptarët ishte e pamundur të mos e dallonin atë flamur, sado i vogël të ishte, dhe ndonëse ishte vendosur në një “periptero” në cepin më të largët të sheshit ku ishte ngritur skena e fjalimeve para paradës. E si mund të ndaloje ato “shfaqje nacionaliste”?!
Kristi Pinderi reporting from Athens
I managed to buy an Albanian flag at the last moment at Tirana’s airport while running to catch my flight to Athens. I planned to show that flag on the Albanian “Periptero” that ProLGBT got last week at Athens Pride.
When Andrea Gilbert, leader of “Athens Pride” realized that the flag was not big enough she whispered some words in relief. “Otherwise it might be considered as a nationalistic expose”, she explained to me.
But when thousands of people started to gather at Klafthmonos, the Pride Square, it was impossible for the Albanians not to notice that flag, although it was not big enough and also it was placed in a far way corner from the main stage. How could you stop them having their “nationalistic exposure” than?
Mirësevjen në dhomën e chat-it #GayAlbania Të kujtojmë që dhoma është anonime dhe nuk je i detyruar të vendosvsh të dhënat e tua persoanle. Gjithashtu për arsye sigurie, injoro kërkesat për të klikuar në faqe ose dhoma të tjera pasi ato mund të përmbajnë viruse. Bisedë të këndshme :)

Ju lutem zgjidhni disposidivin me të cilin dëshironi të futeni në dhomëIshte nje dite e bukur ne qytet , ishte qershor dhe une isha ne vit te trete ne gjimnaz pra ne vitin e fundit te gjimnazit . Ishte koha qe te gjithe shkonim neper leksione shtese nga profesoret te cilet na ndihmonin per provimet e lirimit . Kete dite ishim te gjithe para shkolles dhe po prisnim qe te vinte profesori i matematikes por ai nuk erdhi keshtuqe na duhej te largoheshim sepse provesori nuk ishte ate dite. Une i thashe shokut tim Endrit se nese deshironte ate dite mund te studionim bashke duke qene se dhe ne shpine time nuk kishte njeri sepse prinderit kishin shkuar jashte qytetit dhe ktheheshin diten tjeter. Ai pranoi dhe keshtu para se te shkonim tek shtepija ime beme nje gjiro neper qytet dhe pastaj shkuam ne shpi .
Para se te filloj te tregoj historine time qe me ka ndodhur me nje burre rreth 75 vjec nga fshati dua tju them se eshte e vertete dhe se nuk jam cmendur te shkoj me pleqe 75 vjec por ky me terhiqte shume pasi nuk eshte ‘plak’ nga mendja apo dhe nga fytyra ngjan si 50 vjec. Cdo vere une shkoja per pushime tek kusherinjt e mi ne nje fshat malor ne jug te shqiperise qe nuk po e permend emrin se ska rendesi. Ne ate moshe sapo kisha mbaruar shkollen e mesme dhe shkova tek daja per ta ndihmuar ne ndonje pune nga fshati meqense edhe une isha i lire ato kohe.
Une jam nje djale i pashem , te pakten keshtu me thone , floket pak bjond dhe syte bojqelli , trupin e gjate dhe sportiv. Me pelqen te notoj dhe frekuentoj nje pishine ne tirane. Ne fundjave shkoja ndonjehere ne durres me nje shokun tim per ne plazh . Kete fundjave shoku im nuk ishte dhe keshtu qe do te shkoja vetem. Dola per te pritur furgonat qe kalojne ne unazen e re , vjen furgoni i rradhes , hipi ne te dhe nisem per ne durres . Kisha veshur tuta te shkurtra dhe nje kanatjere , shapka me gisht dhe kisha mare dhe nje cante me gjera qe me duheshin.
Fenomeni ‘mik’ ne shqiperi eshte shume i perhapur , te futesh ne pune kohet e sotme eshte pak e veshtire sepse duhet qe pervec te kesh mbaruar shkollen mire , duhet te kesh dhe mik dhe njohuri. Une jam kunder ketyre gjerave . Kisha mbaruar shkollen e larte dhe duhet te gjeja medoemos pune per shkak dhe te kushteve te veshtira ekonomike.Shkova ne zyren e nje biznesmeni qe te kerkoja pune . Shkova atje dhe pasi me pyeti per cfare kisha mbaruar me tha qe Cv-ne ta lija tek sekretarja dhe do te me merrte ai vet ne telefon per te me kthyer pergjigje a do te me pranonte a jo. Keshtu bera i lashe numrin tim te celularit biznesmenit dhe Cv-ne tek sekretarja e tij.
Une jam nje djale prej fshati , tani jam 20-vjec por ne kohen qe ka ndodhur historia kisha mbush 18-vjec dhe me duheshin te beja disa dokumenta per nje kusheririn tim i cili ishte ne angli dhe do ja dergoja me poste . Shkoj ne kryeqytet po atje skisha te aferm keshtu qe me duhej te kthehesha brenda dites ne shtepi . Shkoj neper zyrat ku duheshin cuar dokumentat duke pyetur dhe njerezit rruges sepse nuk i dija dhe shume mire vendet . Nderkohe me kish ngelur dhe nje e fundit dhe duke ecur rruges pyes nje xhaje se ku ish ajo zyra dhe ai me tha : Eja me mua se dhe une atje do shkoj .
Në television dëgjova se në portin e Durrësit ishte akostuar një anije e vaçantë e mbushur me libra. Ajo sillej nepër botë për të përhapur kulture, që ta çonte librin më pranë lexuesit dhe të ngjallte interesin për to. Mu mbush mendja që të shkoja edhe unë për të pare se çfarë librash ishin.
Dita filloi keq, sepse pyeta një djalë durrësak se deri në çfare ore punonin autobusët dhe ai seç dha një përgjigje të pasjellshme, sikur t’I kisha thenë “ma jep një here”.
Të gjithë djemtë, në faqet e chatit , urojnë KLM. Nuk di të them se sa e sinqertë është kjo, pasi ka shumë ankesa që chati është і pasuksesshëm, pasi nuk zgjidh asnjë lidhje, por megjithatë çdonjëri mund të përballet me ngjarje na me të pabesueshmet që mund t’i ndodhin çdo ditë. Ja se ç’më ndodhi edhe mua një ditë.
Nata ishte e ftohët dhe me shi. Ai ishte me një këmishë me mëngë të shkurtëra dhe po dridhej nga të ftohtit. Kur I kalova pranë, më thotë, në se mund ta ndihmoja. Kishte ardhur nga Berati per tu regjistruar në shkollën ushtarake, por nuk kishte bërë gjë. Nuk kisha mik të forte, më tha, prandaj nuk arrita të futem. Ishte djalë I këndëshëm, me buzë të trasha dhe sy si thengjij.
Si mund të të ndihmoj?- I theme.
Ishte buzëmuzgu dhe unë po dilja. Përpara meje ishte një djalë, që më bëri përshtypje se kishte lënë një mjeker një gisht të trashë nga njëri vesh tek tjetri. Megjithatë dukej se ishte mjaft і ri. Për një çast nga kthesa tjetër e rrugës, u shfaqen dy vajza elegante të cilat djaloshi po і shoqëronte me sy. Kjo vazhdoi deri sa u kthye nga ana ime që isha prapa tij.
Tani, kishte 4 vjet pa ardhur në shtëpi. Njerëzit këtu, nga puna e tij mbaheshin dhe kështu nevojat nuk kishin fund. Ai punonte mbi mundësitë e tij, se e dinte që një ditë do të riktheheshe dhe duhet të ishte siguruar diçka për veten dhe familjen. Punoi pa u lodhur dhe i siguroi shtëpinë. Pastaj punoi që ti siguronte një dyqan. Pastaj gjërat e tjera të nevojshme. Të gjitha për familjen dhe asgjë për vete. Jo, kishte edhe ai diçka për vete, siç ishin shëtitjet në stacionin e treni, apo seancat në kinemanë porno që e kishte afër shtëpisë...
Gjithmonë kam besuar se rastësia ka një rol të rëndësishëm në jetën e secilit. Ajo nuk varet prej nesh, paraqitet si një mundësi zgjedhje dhe ne jo gjithmonë zgjedhim më të mirën. Por ndonjëherë zoti ndriçon mendjen dhe atëherë bëjmë një zgjedhje të kënaqshme. Por kur i tregon ndonjërit se çfarë të ka ndodhur, ai nuk të beson,sepse i duket si gjë e trilluar. Dhe unë shpesh them, në daç besoje në daç jo. Së paku u argëtove duke e dëgjuar këtë rrëfim?
Pushimet atë verë parashikoheshin të jene te gjata. Vapa kish filluar shpejto dhe njerzit përpiqeshin të çliroheshin prej saj, duke shkuar plazheve ku të mundënin. Fredi kish zgjedhur “Ujin e ftohtë” sepse i pëlqente piktura dhe kështu aty gjente material të bollshëm për të pikturuar. Veçanrisht i pëlqenin skenat buzëmbremjes, kur perendimet ishin të magjishme. Atë mbremje zgjodhi një skenë peshkimi, ku një djalë, midis shkëmbejve kishte hedhur grepat dhe po priste ti vinte shansi. Djaloshi ishte mjaft simpatik, me një trup të lidhur bukur, gjë që i bënte të kujtohej se nuk ishte aspak indiferent ndaj “djemëve me kripë”.
Kisha zene vend ne fundin e autobusit. Vendi ishte і ngritur kështu që më dukej vetja si në “presidium”. Në stacion hipi një djalë me çantën hedhur në shpinë dhe erdhi e u ul në anën tjetër të presidiumit, duke vendosur një këmbemi sedile dhe tjetrën në një të dalë të autobusit.
Dashke gjithë autobusin për vete,-і thash. Ai і mblodhi këmbët dhe tha diçka nepër dhëmbë.
Pse nuk qenke në shkollë?
Ishte pragu i Vitit të Ri dhe kisha vendosur të kishim festën më me famë botërore që kishim bërë nodnjëherë me këtë rast. Këtë vit kisha vendosur të ishte pak më ndryshe, edhe pse....
(Historia e me poshte seshte asgje vecse nje nga ato fantazite e mija te shkrehura teper te cmendura qe un cuditerisht i shoh n enderr,sic ndodhi mbreme,as vete se di ke pashe ,se ne endrra kshu te shfaqen shume fytyra zera,rendesi ka se cndjen….)