Streha LGBT mbështet të rinj nga 18-25 vjec që bëhen të pastrehë ose jetojnë në një mjedis armiqësor.

“STREHA” është qëndra e parë rezidenciale në Shqipëri që i vjen në ndihmë komunitetit LGBTI në rastet e emergjencave në aspektin e strehimit.
Ky është një projekt i përbashkët i organizatave: “Aleanca Kundër Diskriminimit të LGBT” dhe “ProLGBT” (Të Bashkuar Pro Kauzës LGBT).

Koha të flasim për ata qindra e mijëra LGBTI shqiptarë në Greqi…

Shkruan nga Athina, Kristi Pinderi
Më poshtë galeria e fotove. Fotot nga Getty Images, Athens Pride, ProLGBT, dhe blogje të ndryshme greke
Në aeroportin e Tiranës munda të ble me nxitim, në momentin e fundit para se të hipja në avion një flamur shqiptar për ta valëvitur në kioskën (periptero) që ProLGBT kishte marrë në paradën gej në Athinë, javën e kaluar.
Andrea Gilbert, drejtuese e “Athens Pride” organizata që zhvillon prej 11 vjetësh paradën gej në kryeqytetin helen përshpëriti e lehtësuar kur pa që flamuri nuk ishte shumë i madh. “Përndryshe, do dukej si një shfaqje nacionaliste”, nxitoi të më shpjegojë ajo.
Por kur në sheshin Klafthmonos në qëndër të Athinës nisën të grumbulloheshin mijëra vetë të cilët do të marshonin atë mbrëmje me ngjyrat e LGBTI, për shqiptarët ishte e pamundur të mos e dallonin atë flamur, sado i vogël të ishte, dhe ndonëse ishte vendosur në një “periptero” në cepin më të largët të sheshit ku ishte ngritur skena e fjalimeve para paradës. E si mund të ndaloje ato “shfaqje nacionaliste”?!

Albanian, LGBTI and Emigrant: What a combination to “take a stand” at Athens Pride

Kristi Pinderi reporting from Athens
I managed to buy an Albanian flag at the last moment at Tirana’s airport while running to catch my flight to Athens. I planned to show that flag on the Albanian “Periptero” that ProLGBT got last week at Athens Pride.
When Andrea Gilbert, leader of “Athens Pride” realized that the flag was not big enough she whispered some words in relief. “Otherwise it might be considered as a nationalistic expose”, she explained to me.
But when thousands of people started to gather at Klafthmonos, the Pride Square, it was impossible for the Albanians not to notice that flag, although it was not big enough and also it was placed in a far way corner from the main stage. How could you stop them having their “nationalistic exposure” than?

Dhoma e Chatit #GayAlbania nga tablet celularë ose smartphone

Mirësevjen në dhomën e chat-it #GayAlbania Të kujtojmë që dhoma është anonime dhe nuk je i detyruar të vendosvsh të dhënat e tua persoanle. Gjithashtu për arsye sigurie, injoro kërkesat për të klikuar në faqe ose dhoma të tjera pasi ato mund të përmbajnë viruse. Bisedë të këndshme :)

Ju lutem zgjidhni disposidivin me të cilin dëshironi të futeni në dhomëShoku im gjimnazist

Ishte nje dite e bukur ne qytet , ishte qershor dhe une isha ne vit te trete ne gjimnaz pra ne vitin e fundit te gjimnazit . Ishte koha qe te gjithe shkonim neper leksione shtese nga profesoret te cilet na ndihmonin per provimet e lirimit . Kete dite ishim te gjithe para shkolles dhe po prisnim qe te vinte profesori i matematikes por ai nuk erdhi keshtuqe na duhej te largoheshim sepse provesori nuk ishte ate dite. Une i thashe shokut tim Endrit se nese deshironte ate dite mund te studionim bashke duke qene se dhe ne shpine time nuk kishte njeri sepse prinderit kishin shkuar jashte qytetit dhe ktheheshin diten tjeter. Ai pranoi dhe keshtu para se te shkonim tek shtepija ime beme nje gjiro neper qytet dhe pastaj shkuam ne shpi .

Me plakun nga fshati 75 vjecar

Para se te filloj te tregoj historine time qe me ka ndodhur me nje burre rreth 75 vjec nga fshati dua tju them se eshte e vertete dhe se nuk jam cmendur te shkoj me pleqe 75 vjec por ky me terhiqte shume pasi nuk eshte ‘plak’ nga mendja apo dhe nga fytyra ngjan si 50 vjec. Cdo vere une shkoja per pushime tek kusherinjt e mi ne nje fshat malor ne jug te shqiperise qe nuk po e permend emrin se ska rendesi. Ne ate moshe sapo kisha mbaruar shkollen e mesme dhe shkova tek daja per ta ndihmuar ne ndonje pune nga fshati meqense edhe une isha i lire ato kohe.

Duke shkuar per ne durres ne furgon.

Une jam nje djale i pashem , te pakten keshtu me thone , floket pak bjond dhe syte bojqelli , trupin e gjate dhe sportiv. Me pelqen te notoj dhe frekuentoj nje pishine ne tirane. Ne fundjave shkoja ndonjehere ne durres me nje shokun tim per ne plazh . Kete fundjave shoku im nuk ishte dhe keshtu qe do te shkoja vetem. Dola per te pritur furgonat qe kalojne ne unazen e re , vjen furgoni i rradhes , hipi ne te dhe nisem per ne durres . Kisha veshur tuta te shkurtra dhe nje kanatjere , shapka me gisht dhe kisha mare dhe nje cante me gjera qe me duheshin.